Beata Kozidrak

Unikatowy głos jednego z największych zespołów wszechczasów, od lat także artystka solowa. Autorka setek niezapomnianych tekstów, które opowiadają historie wielkich uczuć, przygód, porażek, przyziemnych ludzkich spraw. Tekstów, które chwytają za serca kolejne pokolenia fanów, czego dowodem są niezmiennie wypełnione po brzegi sale koncertowe. Dla publiczności – po prostu Beata. Jest jak przyjaciółka, którą z zaufaniem wpuszczają do swojego życia z każdą kolejną płytą. Dla Beaty – to właśnie fani są największą nagrodą i synonimem sukcesu. Prywatnie – szczęśliwa mama dwóch córek.

BAJM

Beata trafiła do III LO im. Unii Lubelskiej, które było wówczas prawdziwym centrum życia artystycznego miasta Lublin. Istniało w niej kilka kabaretów, zespołów wokalnych, teatralnych – jeden z nich prowadził sam Janusz Józefowicz. Beata szybko znalazła angaż w szkolnym chórze. W tym samym czasie Jarek Kozidrak był coraz bardziej zafascynowany muzyką. Na jeden z występów rodzeństwa przyszedł Andrzej Pietras, kolega i kompan muzyczny Jarka. Zachwycony brzmieniem rozśpiewanego rodzeństwa, zaproponował im współpracę. Wkrótce trójka przyjaciół poznała gitarzystów: Andrzeja Koziarę i Marka Winiarskiego. Na jednej z prób zagrał z nimi także Andrzej Grądkiewicz, basista znaleziony przez ogłoszenie w studenckiej gazecie. Zespół stał się kompletny. Szybko zyskał także nazwę. Siostra Andrzeja Pietrasa zapisała na kartce imiona założycieli grupy i z ich pierwszych liter utworzyła słowo. Narodził się BAJM.

Popularność BAJM-u dosłownie eksplodowała. Z dnia na dzień grupa licealnych przyjaciół stała się sensacją na polskiej scenie muzycznej. Gazety pisały o nich, że mają nierówno w głowach, ale tłumnie przyznawały, że publiczność po prostu za nim szaleje. Uwagę przykuwał nie tylko krystaliczny głos, ale i styl Beaty. Jej sceniczne kreacje od pierwszych występów były nietuzinkowe. Choć mało osób o tym wiedziało, wiele z nich tworzyła sama, dzięki kilku lekcjom szycia u mamy.

KARIERA SOLOWA

Pierwszy występ Beaty bez kolegów z zespołu miał miejsce na festiwalu Knokke-cup w Belgii w 1986 r. Razem z Edytą Geppert i Hanną Banaszak wywalczyła wtedy dla Polski prestiżowe trzecie miejsce. Beata rosła w siłę jako wokalistka. Jej kariera zaczęła biec równolegle po dwóch torach – razem z zespołem i poza nim. Z pełnym zaangażowaniem promowała trzecią płytę BAJM-u – „Chroń mnie”, jednocześnie brała udział w solowych projektach. Zespół postanowił, by uczcić swoje trzydziestolecie działalności wydawnictwem szczególnym. Na rynku w 2008 r. ukazała się druga część legendarnych „Ballad”. Utwór „Krótka historia”. Przejmująca, muzyczna opowieść stworzona przez Beatę i Marię Dobrzańską (z BAJM-em od 2000 r.) uwiodła słuchaczy całkowicie. „Historia” spędziła niemal pół roku na liście przebojów Marka Niedźwieckiego w radiu Złote Przeboje, co stanowi rekord notowania.